Pompy ciepła, naturalnie!
Pompy ciepła – ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania?
Pompy ciepła zyskały popularność w Polsce i na świecie jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak piece gazowe czy kotły na węgiel. Wiele osób zastanawia się jednak, czy rzeczywiście można je uznać za ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania. Często przed inwestycją w tę technologię powstrzymuje także brak wiedzy o dostępnych na rynku produktach. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pompami ciepła i wskazać model, który powinien pasować do każdego domu i do każdej kieszeni.
Autor: Michał Rosiak | 25.11.2024
Pompa ciepła – modne hasło
To bardzo popularny termin, z którym spotkał się z pewnością każdy, nawet osoby niezbyt zainteresowane tematem ogrzewania domu. Czym są pompy ciepła i na jakiej zasadzie działają?
W dużym skrócie to urządzenia grzewcze, które pobierają energię cieplną z otoczenia – z powietrza, gruntu lub wody – i przekazują ją do wnętrza budynku, zapewniając ogrzewanie pomieszczeń, ciepłą wodę użytkową oraz, w niektórych przypadkach, chłodzenie.
Można je podzielić na kilka rodzajów w zależności od źródła energii, z którego korzystają: powietrze-woda, grunt-woda i woda-woda. Spośród nich zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem pomp instalowanych w Polsce jest ten pierwszy. Dlaczego? Głównie z uwagi na łatwość montażu i atrakcyjną cenę.
Pompy ciepła powietrze-woda nie wymagają bowiem wykonywania kosztownych prac ziemnych ani dostępu do źródeł wody, dzięki czemu są w zasięgu również dla osób z mniejszym budżetem i na działkach o ograniczonej powierzchni.
LG THERMA V R290 Monobloc
to kompaktowa pompa ciepła o nowoczesnym designie, która będzie świetnie prezentować się na każdej elewacji. Bo wygląd też ma znaczenie.
W Polsce ten typ pompy stał się popularny również dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, która pozwala na efektywne działanie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych (choć ich wydajność spada w ekstremalnych mrozach, których, na szczęście, doświadczamy coraz mniej).
Pompy ciepła a ekologia i ruchy Unii Europejskiej
Nie jest tajemnicą, że decydenci w Brukseli chcą uczynić z Europy kontynent zeroemisyjny lub, co bardziej prawdopodobne, niskoemisyjny. Unia Europejska dąży zatem do zmniejszenia emisji CO₂ o co najmniej 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu do poziomów z 1990 roku) i do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Aby to osiągnąć, wprowadzono regulacje i dyrektywy mające na celu wycofywanie paliw kopalnych (węgiel, gaz i olej opałowy) z sektora ogrzewania budynków.
Jedną z takowych regulacji jest chociażby słynny już podatek węglowy, który nakłada na emitentów CO₂ – czyli m.in. posiadaczy kotłów gazowych, węglowych, na ekogroszek i systemów grzewczych opartych na gazie ziemnym – dodatkowe opłaty od każdej tony wyemitowanego dwutlenku węgla. To znacząco może podnieść (i podniesie!) rachunki za ogrzewanie.
Jednak życie nie znosi próżni, a ogrzewnictwo tym bardziej – coś musi te przestarzałe technologie zastąpić. I tu na scenę wkraczają pompy ciepła, które, jako urządzenia oparte na odnawialnych źródłach energii, wpisują się idealnie w cele unijnej polityki klimatycznej. W przeciwieństwie do urządzeń spalających paliwa kopalne nie emitują one CO₂ podczas pracy, ponieważ nie spalają żadnego paliwa.
Co więcej, pompy ciepła są wydajniejszym źródłem ogrzewania aniżeli ich emisyjni konkurenci, np. kotły gazowe. I są na to twarde dane. Efektywność energetyczną pomp ciepła mierzy się za pomocą wskaźnika COP (Coefficient of Performance), który można luźno przetłumaczyć na współczynnik efektywności pomp ciepła. Jeśli urządzenie ma COP na poziomie 4, oznacza to, że za każdą 1 kWh zużytej energii elektrycznej pompa dostarcza 4 kWh energii cieplnej.
Można się także spotkać z terminem SCOP (sezonowy współczynnik efektywności pomp ciepła). To bardziej zaawansowany wskaźnik, który uwzględnia zmienność temperatury zewnętrznej i ocenia efektywność pracy pompy ciepła w różnych warunkach pogodowych (np. latem i zimą).
W przypadku popularnych nad Wisłą pomp powietrze-woda COP/SCOP kształtuje się na poziomie od 3 do 5. Innymi słowy: są w stanie wygenerować 300-500 proc. energii więcej, niż zużywają.
Jeśli weźmiemy na tapet kotły gazowe, dla których mierzy się nie COP/SCOP, lecz sprawność kotłów – stosunek energii cieplnej dostarczanej do budynku do energii zawartej w spalanym gazie – efektywność energetyczna nie jest aż tak imponująca. Wynosi zazwyczaj 105-110 proc. To dobry wynik, ale do wydajności pomp ciepła jeszcze daleko.
LG THERMA V R290 Monobloc
doskonale spisze także w trakcie zimniejszych miesięcy – pompa może podgrzać wodę do temperatury 75 st. C, pracując w temperaturze do -28 st. C.
Którą pompę ciepła wybrać?
Skoro mamy już za sobą rozważania o ekologiczności i opłacalności pomp ciepła, trzeba przejść do konkretów i zastanowić się, na który model postawić. W końcu nie co sezon
inwestuje się w instalację grzewczą we własnym domu. To musi być przemyślana i trafiona decyzja.
Dlatego też wybraliśmy model, który nie tylko można zainstalować właściwie wszędzie, ale też charakteryzujący się wysoką efektywnością energetyczną. Nie wymaga przy tym zmiany dotychczasowego systemu grzewczego i jest bezpieczny w codziennym użytkowaniu. O jakim modelu mowa? O pompie powietrze-woda LG THERMA V R290 Monobloc.
Dlaczego? Powodów jest oczywiście kilka i wszystkie je dokładnie przedstawimy. Przede wszystkim w tak ważnej sprawie jak ogrzewanie mieszkania warto postawić na sprawdzonego producenta. LG jest uznanym dostawcą pomp ciepła, który ma wieloletnie doświadczenie na tym skomplikowanym rynku. Zapracował sobie przez ten czas na zaufanie.
Listę argumentów przemawiających za zakupem LG THERMA V R290 Monobloc zacznijmy odczarowaniem pewnego mitu, jakoby pompy ciepła wykorzystujące czynnik R290, czyli popularny propan, były niebezpieczne przez swoją łatwopalność. To nieprawda – ryzyko zapłonu w pompach ciepła jest skrajnie niskie. Pompy są wyposażone w szereg zabezpieczeń, które praktycznie zmniejszają szansę zapłonu do 0. Ponadto jest to nietoksyczny gaz bezpieczny dla ludzi i środowiska – charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem potencjału globalnego ocieplenia (GWP=3), dzięki czemu wykorzystujące go pompy ciepła należą do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych.
Drugim ważnym argumentem jest efektywność energetyczna urządzenia LG. To pompa powietrze-woda, która zużywa do pracy 20 proc. energii elektrycznej i 80 proc. energii czerpanej z powietrza zewnętrznego. Jej wskaźnik SCOP kształtuje się na poziomie 5.38, co oznacza, że wytwarza 538 proc. energii więcej, niż wykorzystuje. Ma dzięki temu bardzo niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego i emituje o 93 proc. mniej dwutlenku węgla do atmosfery od tradycyjnych kotłów grzewczych.
Wspomnieliśmy o pracy w bardzo niskich temperaturach. Czy tutaj pompa zda egzamin? Tak, LG THERMA V R290 Monobloc będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy jest mroźno – pompa może podgrzać wodę do temperatury 75 st. C, pracując w temperaturze do -28 st. C. Dzięki technologii odmrażania i systemowi zapobiegającemu oblodzeniu takie wskazania termometrów nie są jej straszne. Natomiast podczas cieplejszych okresów może zapewnić przyjemną ochłodę.
Urządzenie jest niezwykle ciche
generuje dźwięk o natężeniu zaledwie 49 dB, co można porównać do cichej rozmowy lub odgłosów spokojnego biura.
Urządzenie jest też bardzo ciche. Nawet wchodząc na najwyższy poziom wydajności, nie zakłóci spokoju twojego domu – wszystko dzięki zastosowanej w LG THERMA V R290 Monobloc zaawansowanej technologii redukcji hałasu (osłona dźwiękochłonna i tłumiki drgań). Zobrazujmy to konkretnym przykładem. Pompa o mocy 12 kW generuje hałas na poziomie 49 dB, co jest odpowiednikiem spokojnej rozmowy lub odgłosów cichego biura. Zza ściany domu nie będzie w zasadzie w ogóle słyszalna.
Co warte odnotowania, ta pompa ciepła jest po prostu… ładna. Jest to zresztą cecha charakterystyczna większości urządzeń tej marki. Designerzy LG wiedzą, jak sprawić, aby domowe sprzęty, które mają zwyczaj obniżać estetykę mieszkania/domu, prezentowały się miło dla oka.
A teraz kilka słów o funkcjonalności i obsłudze. Pompą ciepła możemy sterować za pomocą aplikacji mobilnej LG ThinQ. Za jej pośrednictwem możliwe jest monitorowanie zużycia energii.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o miłym dodatku – 5-letniej gwarancji producenta. Standardowy czas gwarancji dla tych urządzeń na rynku polskim (i nie tylko) to 2 lata. Czasem można spotkać gwarancję 3-letnią, jednak aż pół dekady okresu ochronnego to naprawdę ciekawy ruch ze strony LG.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, LG THERMA V R290 to bardzo dobry wybór. Bezpieczny, cichy, estetyczny i wydajny. Trudno wymagać więcej.