Pompy ciepła, naturalnie!

Pompy ciepła – ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania?

Pompy ciepła zyskały popularność w Polsce i na świecie jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak piece gazowe czy kotły na węgiel. Wiele osób zastanawia się jednak, czy rzeczywiście można je uznać za ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania. Często przed inwestycją w tę technologię powstrzymuje także brak wiedzy o dostępnych na rynku produktach. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pompami ciepła i wskazać model, który powinien pasować do każdego domu i do każdej kieszeni.

Autor: Michał Rosiak | 25.11.2024

Pompa ciepła – modne hasło

To bardzo popularny termin, z którym spotkał się z pewnością każdy, nawet osoby niezbyt zainteresowane tematem ogrzewania domu. Czym są pompy ciepła i na jakiej zasadzie działają?

W dużym skrócie to urządzenia grzewcze, które pobierają energię cieplną z otoczenia – z powietrza, gruntu lub wody – i przekazują ją do wnętrza budynku, zapewniając ogrzewanie pomieszczeń, ciepłą wodę użytkową oraz, w niektórych przypadkach, chłodzenie.

Można je podzielić na kilka rodzajów w zależności od źródła energii, z którego korzystają: powietrze-woda, grunt-woda i woda-woda. Spośród nich zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem pomp instalowanych w Polsce jest ten pierwszy. Dlaczego? Głównie z uwagi na łatwość montażu i atrakcyjną cenę.

Pompy ciepła powietrze-woda nie wymagają bowiem wykonywania kosztownych prac ziemnych ani dostępu do źródeł wody, dzięki czemu są w zasięgu również dla osób z mniejszym budżetem i na działkach o ograniczonej powierzchni.

W Polsce ten typ pompy stał się popularny również dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, która pozwala na efektywne działanie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych (choć ich wydajność spada w ekstremalnych mrozach, których, na szczęście, doświadczamy coraz mniej).

Pompy ciepła a ekologia i ruchy Unii Europejskiej

Nie jest tajemnicą, że decydenci w Brukseli chcą uczynić z Europy kontynent zeroemisyjny lub, co bardziej prawdopodobne, niskoemisyjny. Unia Europejska dąży zatem do zmniejszenia emisji CO₂ o co najmniej 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu do poziomów z 1990 roku) i do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Aby to osiągnąć, wprowadzono regulacje i dyrektywy mające na celu wycofywanie paliw kopalnych (węgiel, gaz i olej opałowy) z sektora ogrzewania budynków.

Jedną z takowych regulacji jest chociażby słynny już podatek węglowy, który nakłada na emitentów CO₂ – czyli m.in. posiadaczy kotłów gazowych, węglowych, na ekogroszek i systemów grzewczych opartych na gazie ziemnym – dodatkowe opłaty od każdej tony wyemitowanego dwutlenku węgla. To znacząco może podnieść (i podniesie!) rachunki za ogrzewanie.

Jednak życie nie znosi próżni, a ogrzewnictwo tym bardziej – coś musi te przestarzałe technologie zastąpić. I tu na scenę wkraczają pompy ciepła, które, jako urządzenia oparte na odnawialnych źródłach energii, wpisują się idealnie w cele unijnej polityki klimatycznej. W przeciwieństwie do urządzeń spalających paliwa kopalne nie emitują one CO₂ podczas pracy, ponieważ nie spalają żadnego paliwa.

Co więcej, pompy ciepła są wydajniejszym źródłem ogrzewania aniżeli ich emisyjni konkurenci, np. kotły gazowe. I są na to twarde dane. Efektywność energetyczną pomp ciepła mierzy się za pomocą wskaźnika COP (Coefficient of Performance), który można luźno przetłumaczyć na współczynnik efektywności pomp ciepła. Jeśli urządzenie ma COP na poziomie 4, oznacza to, że za każdą 1 kWh zużytej energii elektrycznej pompa dostarcza 4 kWh energii cieplnej.

Można się także spotkać z terminem SCOP (sezonowy współczynnik efektywności pomp ciepła). To bardziej zaawansowany wskaźnik, który uwzględnia zmienność temperatury zewnętrznej i ocenia efektywność pracy pompy ciepła w różnych warunkach pogodowych (np. latem i zimą).

W przypadku popularnych nad Wisłą pomp powietrze-woda COP/SCOP kształtuje się na poziomie od 3 do 5. Innymi słowy: są w stanie wygenerować 300-500 proc. energii więcej, niż zużywają.

Jeśli weźmiemy na tapet kotły gazowe, dla których mierzy się nie COP/SCOP, lecz sprawność kotłów – stosunek energii cieplnej dostarczanej do budynku do energii zawartej w spalanym gazie – efektywność energetyczna nie jest aż tak imponująca. Wynosi zazwyczaj 105-110 proc. To dobry wynik, ale do wydajności pomp ciepła jeszcze daleko.

Którą pompę ciepła wybrać?

Skoro mamy już za sobą rozważania o ekologiczności i opłacalności pomp ciepła, trzeba przejść do konkretów i zastanowić się, na który model postawić. W końcu nie co sezon

inwestuje się w instalację grzewczą we własnym domu. To musi być przemyślana i trafiona decyzja.

Dlatego też wybraliśmy model, który nie tylko można zainstalować właściwie wszędzie, ale też charakteryzujący się wysoką efektywnością energetyczną. Nie wymaga przy tym zmiany dotychczasowego systemu grzewczego i jest bezpieczny w codziennym użytkowaniu. O jakim modelu mowa? O pompie powietrze-woda LG THERMA V R290 Monobloc.

Dlaczego? Powodów jest oczywiście kilka i wszystkie je dokładnie przedstawimy. Przede wszystkim w tak ważnej sprawie jak ogrzewanie mieszkania warto postawić na sprawdzonego producenta. LG jest uznanym dostawcą pomp ciepła, który ma wieloletnie doświadczenie na tym skomplikowanym rynku. Zapracował sobie przez ten czas na zaufanie.

Listę argumentów przemawiających za zakupem LG THERMA V R290 Monobloc zacznijmy odczarowaniem pewnego mitu, jakoby pompy ciepła wykorzystujące czynnik R290, czyli popularny propan, były niebezpieczne przez swoją łatwopalność. To nieprawda – ryzyko zapłonu w pompach ciepła jest skrajnie niskie. Pompy są wyposażone w szereg zabezpieczeń, które praktycznie zmniejszają szansę zapłonu do 0. Ponadto jest to nietoksyczny gaz bezpieczny dla ludzi i środowiska – charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem potencjału globalnego ocieplenia (GWP=3), dzięki czemu wykorzystujące go pompy ciepła należą do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych.

Drugim ważnym argumentem jest efektywność energetyczna urządzenia LG. To pompa powietrze-woda, która zużywa do pracy 20 proc. energii elektrycznej i 80 proc. energii czerpanej z powietrza zewnętrznego. Jej wskaźnik SCOP kształtuje się na poziomie 5.38, co oznacza, że wytwarza 538 proc. energii więcej, niż wykorzystuje. Ma dzięki temu bardzo niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego i emituje o 93 proc. mniej dwutlenku węgla do atmosfery od tradycyjnych kotłów grzewczych.

Wspomnieliśmy o pracy w bardzo niskich temperaturach. Czy tutaj pompa zda egzamin? Tak, LG THERMA V R290 Monobloc będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy jest mroźno – pompa może podgrzać wodę do temperatury 75 st. C, pracując w temperaturze do -28 st. C. Dzięki technologii odmrażania i systemowi zapobiegającemu oblodzeniu takie wskazania termometrów nie są jej straszne. Natomiast podczas cieplejszych okresów może zapewnić przyjemną ochłodę.

Urządzenie jest też bardzo ciche. Nawet wchodząc na najwyższy poziom wydajności, nie zakłóci spokoju twojego domu – wszystko dzięki zastosowanej w LG THERMA V R290 Monobloc zaawansowanej technologii redukcji hałasu (osłona dźwiękochłonna i tłumiki drgań). Zobrazujmy to konkretnym przykładem. Pompa o mocy 12 kW generuje hałas na poziomie 49 dB, co jest odpowiednikiem spokojnej rozmowy lub odgłosów cichego biura. Zza ściany domu nie będzie w zasadzie w ogóle słyszalna.

Co warte odnotowania, ta pompa ciepła jest po prostu… ładna. Jest to zresztą cecha charakterystyczna większości urządzeń tej marki. Designerzy LG wiedzą, jak sprawić, aby domowe sprzęty, które mają zwyczaj obniżać estetykę mieszkania/domu, prezentowały się miło dla oka.

A teraz kilka słów o funkcjonalności i obsłudze. Pompą ciepła możemy sterować za pomocą aplikacji mobilnej LG ThinQ. Za jej pośrednictwem możliwe jest monitorowanie zużycia energii.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o miłym dodatku – 5-letniej gwarancji producenta. Standardowy czas gwarancji dla tych urządzeń na rynku polskim (i nie tylko) to 2 lata. Czasem można spotkać gwarancję 3-letnią, jednak aż pół dekady okresu ochronnego to naprawdę ciekawy ruch ze strony LG.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, LG THERMA V R290 to bardzo dobry wybór. Bezpieczny, cichy, estetyczny i wydajny. Trudno wymagać więcej.

Pompy ciepła nowej generacji. Przyjazne dla domowników, portfela i środowiska

Ostatnie lata to czas gwałtownego rozwoju technologii produkcji i konstrukcji pomp ciepła. To również czas zmiany w przepisach unijnych, które mają na celu unormowanie rynku oraz uczynienie urządzeń jeszcze bardziej przyjaznymi dla użytkownika i oczywiście dla środowiska. Firmy naturalnie podążają za wytycznymi i trendami, czego najlepszym przykładem jest nowa pompa LG Therma V R290 Monobloc.

Autor: Wojciech grzesiak | 16.07.2024

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie, w myśl którego już od 2027 r. producenci będą wycofywać z rynku pompy ciepła i systemy klimatyzacji zawierające fluorowane gazy cieplarniane. Całkowite zaprzestanie sprzedaży tych urządzeń ma nastąpić w 2035 r.

Choć większość urządzeń jest oferowana z czynnikiem R32, który jest przyjazny dla środowiska, LG Electronics już teraz wprowadza na rynek pompy ciepła nowej generacji, dzięki którym wasze domy będą gotowe na ciepłą i ekologiczną przyszłość. Marka zaprezentowała pompę Therma V R290 Monobloc typu powietrze-woda. Czym wyróżnia się spośród innych produktów?

Przyszłość jest teraz

Choć nowe przepisy unijne zaczną obowiązywać za kilka lat, LG już teraz tworzy pompy,  które mają być gotowe na przyszłość. Dlatego zastosowano w niej czynnik chłodniczy R290, który charakteryzuje się niskim potencjałem ocieplenia globalnego (GWP), wynoszącym zaledwie 3 (dla porównania dla R32 GWP=675).

Czynnik R290 to inaczej propan. Podobnie jak w przypadku czynnika R32, który nadal jest najpopularniejszym, wydajnym i ekologicznym rozwiązaniem, ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne, a więc potrzebuje mało energii. Jeżeli porównamy go do konwencjonalnego kotła grzewczego, to pompa Therma V R290 Monobloc zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 93 proc.

Wydajne i ciche technologie

Wysokowydajna sprężarka z technologią wtrysku sprawia, że urządzenie może zapewnić temperaturę wody na wylocie nawet do 75 st. C. Pompa potrafi utrzymać komfort cieplny pomieszczeń nawet, gdy na zewnątrz jest -28 st. C.

Wydajność jest połączona z komfortem, który zapewniają technologie tłumiące dźwięki i wibracje. Zastosowanie m.in. podwójnej osłony dźwiękochłonnej i tłumików drgań pozwoliło uzyskać wynik zaledwie 49 dB dla modeli 12 kW w warunkach znamionowych ogrzewania. Pompa może się pochwalić certyfikatem Quiet Mark i jest jedną z najcichszych w swojej klasie.

  • Pompa LG Therma V R290 to ekologiczne i stylowe rozwiązanie. Minimalistyczny styl i stonowany kolor obudowy sprawiają, że urządzenie doskonale wpasuje się w wizję architekta. To wszystko za sprawą zintegrowanej i uproszczonej konstrukcji, którą docenią również serwisanci.

  • Urządzenie jest dostępne w kilku wariantach mocy, co pozwala odpowiednio dopasować je do zapotrzebowania cieplnego oraz zastosowanej w domu instalacji i termoizolacji. To ważne, żeby połączyć wydajność z ekonomią. Dzięki temu pompa może utrzymać komfort cieplny nawet przy temperaturze zewnętrznej -28 st. C.

  • Zastosowany w pompie czynnik R290 ma niski potencjał ocieplenia globalnego (GWP), który wynosi zaledwie 3. To oznacza, że jest wydajny, energooszczędny i bardzo przyjazny dla środowiska. Tego typu czynniki będą obowiązkowe w Unii Europejskiej od 2035 r., więc warto przygotować się już teraz.

  • Pompa ciepła LG Therma V R290 zapewnia nie tylko komfort termiczny, ale również komfort użytkowania. Jest jedną z najcichszych w swojej klasie i zdobyła certyfikat Quiet Mark. W wersji 12 kW generuje dźwięk na poziomie zaledwie 49 dB. To wszystko dzięki tłumikom drgań i osłonie dźwiękochłonnej

Idealne dopasowanie

Pompa ciepła LG Therma V R290 Monobloc  wyróżnia się minimalistycznym designem, który sprawia, że jest nie tylko praktyczna, ale estetyczna i doskonale komponuje się z różnymi elewacjami budynków. Dyskretny, szary odcień pasuje do większości kolorów. Zastosowanie jednego wentylatora pozwoliło na zmniejszenie rozmiarów urządzenia.

Oprócz samej pompy ciepła kluczem do sukcesu jest jej odpowiednie dopasowanie do warunków i instalacji. Dlatego LG oferuje ją w rozmiarach - 7, 9, 12, 14 i 16 kW. Montaż i obsługa zostały maksymalnie uproszczone. Urządzenie jest dostępne w 3 wariantach instalacji – Control, Hydro oraz Combi.

Konstrukcja monoblokowa oznacza, że komponenty wodne są zintegrowane wewnątrz pompy, co dodatkowo ułatwia instalację. Otwierany panel boczny zapewnia łatwy dostęp do wnętrza urządzenia, gwarantując komfort obsługi serwisowej. Uszczelnione części elektryczne, proaktywna wentylacja i zawory bezpieczeństwa zwiększają bezpieczeństwo i niezawodność.

Inteligentne sterowanie

Marka LG to nie tylko urządzenia, ale również przyjazny użytkownikowi ekosystem, który integruje wszystkie rozwiązania. Pompa Therma V R290 Monobloc. współpracuje z systemami magazynowania energii i modułami fotowoltaicznymi.

Po zainstalowaniu pompy wystarczy ją zarejestrować w aplikacji mobilnej LG ThinQ, żeby zyskać dostęp do funkcji sterowania oraz monitorowania zużycia energii. Aplikacja ThinQ umożliwia sterowanie całym ekosystemem urządzeń LG z dowolnego miejsca, w tym również pompą ciepła. To oznacza pełną kontrolę nad ogrzewaniem i kosztami.

Pompa ciepła LG Therma V R290 Monobloc to ekologiczne, ekonomiczne i zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które zapewni ciepło zimą i chłód podczas letnich upałów. Zastosowane w nim rozwiązania wybiegają daleko w przyszłość, co czyni ją doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy dopiero budują dom lub przeprowadzają jego termomodernizację.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Pompa ciepła powietrze-woda LG THERMA V R290 Monobloc

Sprawdź
Pompa ciepła LG Therma R32

Pompa ciepła LG Therma V Split R32

Sprawdź

Ekologiczny obraz Polski. Dlaczego i jak warto zmienić źródło ogrzewania?

Pomimo wielu zachęt ze strony organizacji rządowych nadal liczne gospodarstwa domowe do ogrzewania używają gazu i węgla, korzystając przy tym z przestarzałych urządzeń. Odnawialne źródła energii pojawiają się przede wszystkim w nowych inwestycjach. Jak wygląda Polska pod względem rodzajów ogrzewania i jakie rozwiązania warto wybrać, żeby uczynić kraj oraz planetę bardziej przyjaznymi dla nas i przyszłych pokoleń?

Autor: Wojciech grzesiak | 04.07.2023

Trendy w Polsce

W 2018 r. ruszył rządowy program „Czyste powietrze”, w ramach którego przyznawano dotacje na zakup kotłów gazowych. Podczas ustalania założeń programu kierowano się opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny

Pompy ciepła to niezależność i duże oszczędności

raportem „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r.” GUS podał bowiem, że paliwa stałe, takie jak węgiel kamienny i drewno opałowe, a także biomasa, węgiel brunatny i koks, były używane do ogrzewania pomieszczeń aż w 45,4 proc. gospodarstw domowych.

Na drugim miejscu było ciepło sieciowe (40,4 proc.), a dalej gaz ziemny (14 proc.), energia elektryczna (5,1 proc.), która w Polsce jest w dużej mierze pozyskiwana z węgla, oraz gaz ciekły (0,49 proc.) i olej opałowy (0,45 proc.). Udział pomp ciepła wynosił zaledwie 0,28 proc., ale tylko w 0,15 proc. przypadków były używane jako główne źródło ogrzewania. Jednocześnie średni wiek urządzeń wynosił od 5 do 12 lat, chociaż w przypadku pieców na paliwa stałe były to nawet 22 lata.

Światełkiem w tunelu stał się m.in. raport GUS "Energia ze źródeł odnawialnych w 2020 r.", w którym wskazano, że w latach 2016–2020 udział energii ze źródeł odnawialnych w pozyskaniu energii pierwotnej ogółem wzrósł z 13,76 proc. do 21,59 proc., a krajowe zużycie wzrosło o 45,36 proc. Kolejnym dobrym sygnałem był fakt, że według danych Polskiej Organizacji Technologii Pomp Ciepła już w 2020 r. rynek pomp ciepła wzrósł o 108 proc. dla pomp powietrznych. W I półroczu 2022 r. sprzedaż wzrosła o 131 proc. w porównaniu z I półroczem 2021 r. W czerwcu 2022 r. udział pomp ciepła wszystkich typów we wnioskach do programu „Czyste powietrze” wynosił aż 60 proc.

Before
After

Piece węglowe przyczyniają się do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów. W niektórych województwach muszą zniknąć już przed końcem 2023 r. pod groźbą zapłacenia kary 5 tys. zł. Przy wymianie na pompę ciepła można liczyć na atrakcyjne dotacje i zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Ekologiczne ogrzewanie

W obecnej sytuacji geopolitycznej pozyskiwanie gazu i węgla staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza jeśli chodzi o gwałtowny wzrost cen spowodowany problemami z dostępnością. Coraz częściej mówi się, że w wielu domach zima może być w tym roku wyjątkowo ciężka. W przypadku drewna szkody dla środowiska spowodowane używaniem tego surowca są bardziej niż oczywiste. W przypadku kotłów gazowych droga od sympatii do chęci rezygnacji z tej metody ogrzewania była krótka, bo już w 2021 r. zaczęto promować pompy ciepła. W czerwcu 2022 r. Komisja Europejska proponowała wprowadzenie zakazu sprzedaży kotłów na paliwa kopalne najpóźniej w 2029 r.

Nowym sposobem ogrzewania, który przebojem wdarł się na rynek, są właśnie pompy ciepła. Dlaczego warto z nich korzystać? W zależności od typu urządzenia wykorzystują one energię cieplną z gruntu, wody lub powietrza. Jest ona łatwo dostępna i w przypadku pomp gruntowych oraz powietrznych niemal nieograniczona. Oczywiście do działania tych urządzeń jest potrzebna energia elektryczna, ale np. w pompach powietrznych  stanowi ona zaledwie 25 proc., a pozostałe 75 proc. to energia odnawialna dostarczona z powietrza. W jeszcze lepszej sytuacji są osoby posiadające instalacje fotowoltaiczne typu off-grid, które dają gospodarstwom domowym pełną niezależność. Energia elektryczna pochodzi wtedy niemal w całości z akumulatorów, ponieważ ta z instalacji sieciowej jest pobierana tylko w podbramkowych sytuacjach, żeby uzupełnić braki. Dzięki temu ogrzewanie może być przyjazne dla portfela, ekologiczne i samowystarczalne.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Sprawdź
Pompa ciepła Therma V R32 Silent Monobloc

Pompa ciepła Therma V R32 Silent Monobloc

Sprawdź

Pompy ciepła kontra reszta świata. Czy naprawdę mają przewagę nad kotłami?

Przez lata kraje Unii Europejskiej promowały używanie kotłów gazowych jako przyjazną alternatywę dla węgla. Teraz kiedy nasz kontynent dąży do neutralności klimatycznej, do gry wkroczyły pompy ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii i mające niewielkie zapotrzebowanie na prąd, które może być pokryte przez instalację fotowoltaiczną. Czy faktycznie jest to złoty środek?

Autor: Wojciech grzesiak | 04.07.2023

Jak to działa?

W przypadku pomp ciepła występują trzy rodzaje urządzeń – powietrzne, wodne i gruntowe. Na podstawie urządzeń LG serii Therma V  można przyjąć, że aż 75 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a jedynie 25 proc. to energia elektryczna. To z kolei przekłada się na wysoką klasę efektywności w porównaniu

Pompa ciepła ogrzeje dom i zadba o środowisko

z ogrzewaniem elektrycznym. Oznacza to, że użytkownik dostaje więcej, wydając mniej, choć oczywiście należy pamiętać o odpowiednim doborze komponentów do powierzchni, która ma być ogrzana. Zasada działania jest prosta – czynnik roboczy trafia do parownika, gdzie odparowuje i pobiera przy tym ciepło z otoczenia, a następnie zasysa go sprężarka, która podnosi temperaturę oraz ciśnienie. Dalej całość jest skraplana i trafia do instalacji grzewczej.

E jak ekonomia

Jednym z głównych czynników decydujących o montażu pompy ciepła jest oczywiście ekonomia. W dobie szalejących cen prądu, gazu i węgla każdy szuka oszczędności. Tutaj pompa ciepła wygrywa stosunkiem ilości dostarczonego ciepła do ilości energii zużytej przez pompę, który jest oznaczany jako COP. Na przykład dla pompy LG Therma V R32 IWT  wartość ta zależnie od wariantu wynosi od 3 do 3,03, a w przypadku kotłów na gaz ziemny i elektrycznych – zaledwie 0,95 do 1,05. To oznacza, że pompa dostarczy 3 kW energii, zużywając 1 kW energii elektrycznej. Koszty mogą być jeszcze niższe przy instalacjach fotowoltaicznych. W jeszcze lepszym położeniu są osoby, które dopiero budują dom i zdecydują się na zakup pompy ciepła. Kotły gazowe wymagają użycia komina, a często także wydzielenia jednego pomieszczenia na kotłownię, co generuje dodatkowe koszty. Przy pompach ciepła takich wymagań nie mają, więc budowa domu wymaga niższych nakładów finansowych i materiałowych, co także ma wpływ na środowisko.

  • Pompa ciepła typu split może być montowana na zewnątrz budynku, co zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza koszty budowy domu.

  • Pompa ciepła może dostarczyć 3 kW energii cieplnej na każdy 1 kW użytej energii elektrycznej, dzięki czemu jest bezkonkurencyjna w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

  • Żywotność kotłów gazowych to od 10 do 15 lat, podczas gdy pompy ciepła przy odpowiednim utrzymaniu mogą pracować nawet przez 50 lat.

  • Pompa ciepła emituje o 1/3 dwutlenku węgla mniej niż kocioł zasilany gazem ziemnym. Wynik może być jeszcze lepszy, jeżeli zastosuje się moduły fotowoltaiczne.

E jak ekologia

Czy powyższe możemy przełożyć na wartości dla środowiska? Odpowiedź jest oczywista, ponieważ niższe zużycie energii elektrycznej, która w przypadku stosowania paneli słonecznych pochodzi z natury, powoduje, że

gospodarstwo domowe potrzebuje mniej prądu z elektrowni. Przy pompie ciepła o wskaźniku COP wynoszącym 3,5 emisja dwutlenku węgla wynosi 238 571 g/MWh, a kocioł gazowy generuje 325 000 g/MWh, jeżeli zasilanie jest pobierane z sieci energetycznej. emitują też znacznie mniej pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, które mogą zawierać toksyczne substancje. W przypadku porównania z piecami węglowymi pompy ciepła są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również dla domowników, ponieważ nie ma tu ryzyka zaczadzenia lub zapalenia się sadzy w kominie. Pompa ciepła jest więc doskonałą inwestycją nie tylko w przyszłość naszej planety oraz ochronę środowiska, ale także w bezpieczeństwo swoje i całej rodziny.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Sprawdź
Pompa ciepła Therma V Split R410a

Pompa ciepła Therma V Split R410a

Sprawdź

Co musisz wiedzieć przed wyborem pompy ciepła? Niezbędnik konsumenta

Z jednej strony rosnąca świadomość ekologiczna, z drugiej – coraz wyższe koszty energii. Między innymi z tych powodów Polacy coraz śmielej sięgają po nowoczesne rozwiązania grzewcze, takie jak pompy ciepła. Jakie są ich rodzaje oraz co warto wiedzieć przed zakupem?

Autor: Wojciech grzesiak | 04.07.2023

Czy pompy ciepła są popularne w naszym kraju? Jak najbardziej! Co więcej, w 2021 r. Polska wykazała najszybsze tempo wzrostu tych urządzeń w Europie. Na początek warto wyjaśnić, z czym właściwie mamy do czynienia.

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera energię cieplną z otoczenia domu, a następnie – przy udziale prądu – transportuje ją do ogrzewania budynku, podgrzewania wody, ale też chłodzenia, co jest cenne w czasie upałów.

Co ważne, chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z gruntu, wody bądź powietrza. Te trzy źródła służą też do opisania typów pomp ciepła. Dwie pierwsze, czyli gruntowe (energia z gruntu) i wodne (z wód np. powierzchniowych), są mniej popularne, ponieważ wymagają bardziej skomplikowanych instalacji i specjalistycznych odwiertów. Najchętniej wybierane są zaś pompy ciepła, które pozyskują odnawialną energię właśnie z powietrza. Tu zaś możemy jeszcze wyróżnić pompy powietrze-powietrze (podgrzewają lub chłodzą powietrze w domu, potocznie nazywane klimatyzatorem) oraz powietrze-woda (podgrzewają wodę). Szczególnie warto zwrócić uwagę na te ostatnie.

Rodzaje pomp powietrze-woda

Do ogrzewania wody przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii świetnie sprawdzają się różne typy pomp powietrze-woda. W ofercie firmy LG spotkamy trzy ich rodzaje:

  • Pompa ciepła split  – składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przewodami z czynnikiem chłodniczym. Parownik odbiera ciepło z powietrza na dworze, a czynnik chłodniczy o podwyższonej temperaturze oddaje ciepło w skraplaczu, podgrzewając wodę.
  • Pompa ciepła monoblok  – w tym przypadku mamy tylko jedną jednostkę montowaną na zewnętrz budynku. Wewnątrz znajduje się wyłącznie sterownik i dodatkowe komponenty jak zbiornik c.w.u. czy bufor.
  • Pompa ciepła hydrosplit  – rozdziela jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, łącząc je za pomocą rur wodnych. Wymiennik ciepła jest umieszczony w agregacie zewnętrznym, co zmniejsza ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w pomieszczeniu.
  • Pompa ciepła powietrze-woda bazuje w znacznej części na odnawialnych źródłach energii. Dzięki temu korzystanie z takiego urządzenia to mniejsze obciążenie dla środowiska.

  • Koszty energii stale rosną. Pompy ciepła to nie tylko dobre rozwiązanie dla natury, lecz także dla domowego budżetu – można liczyć na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

  • Pompy ciepła nie zawierają w sobie żadnego zbiornika na paliwo. Oznacza to, że nie istnieje ryzyko poważniejszych awarii czy wybuchu. Rodzina może żyć i spać spokojnie!

  • Do wyboru mamy pompy ciepła typu split, czyli z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, a także monobloc – rozwiązanie typu "all in one" tylko z jednostką poza budynkiem.

Ekologicznie i efektywnie – zalety pomp ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda Therma V firmy LG stanowią świetny przykład tego, jak funkcjonalne i bezpieczne dla środowiska są to urządzenia. Warto zwrócić uwagę na proporcję energii wykorzystywanej

Nowoczesne pompy ciepła to także niski poziom hałasu

z odnawialnych źródeł oraz tej z prądu – jest to aż 75 proc. do 25 proc. Oznacza to też niższe rachunki za energię elektryczną do ogrzewania, a także mniejszy ślad węglowy. Co istotne, takie pompy ciepła sprawdzają się zarówno zimą (ogrzewanie), jak i latem (chłodzenie w upały). Nie emitują przy tym do środowiska żadnych szkodliwych substancji.

Kolejnym prośrodowiskowym rozwiązaniem jest czynnik chłodniczy R32 stosowany w pompach ciepła Therma V. Ma on potencjał ocieplenia globalnego 675, czyli o 70 proc. niższy niż w przypadku czynnika R410A wykorzystywanego przez innych producentów.

Urządzenia te można montować zarówno w nowych budynkach, jak i tych bardziej wiekowych. Co więcej, przy wymianie na nie starszych źródeł ciepła można skorzystać z rządowych dotacji w ramach programu Czyste Powietrze, a także różnych programów regionalnych.

Trzeba też pamiętać, że pompy ciepła są urządzeniami bezpiecznymi – nie ma ryzyka wybuchu, ponieważ nie potrzeba zbiorników na paliwo. Jednostkę wewnętrzną (w modelach split) można umieścić w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym, a nawet w kuchni. Atutem modeli LG jest dodatkowo   Nagradzane wzornictwo  oraz intuicyjna obsługa, w tym z poziomu aplikacji mobilnej ThinQ. Inne atuty? Niezawodna koreańska produkcja i aż 5 lat gwarancji!

Sprawdź produkty

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Sprawdź
Pompa ciepła Therma V R32 Silent Monobloc

Pompa ciepła Therma V R32 Silent Monobloc

Sprawdź

Myślisz o założeniu klimatyzatora? Zobacz, co musisz wiedzieć. Niezbędnik konsumenta

Zalety klimatyzacji doceniamy szczególnie latem, tym bardziej że fale upałów stają się coraz bardziej uciążliwe. Jednak domowy klimatyzator przyda się także w innych porach roku. Poza tym może służyć jednocześnie jako oczyszczacz powietrza. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Autor: Wojciech grzesiak | 04.07.2023

Kiedy dom jest nadmiernie nagrzany, trudno mówić o przyjemnym spędzaniu czasu. Także efektywny odpoczynek – zwłaszcza nocny – staje się nie lada wyzwaniem. Nic zatem dziwnego, że wiele osób myśli

Klimatyzator to chłodzenie w upały oraz przyjemne ciepło wiosną i jesienią

o domowej klimatyzacji. Najogólniej mówiąc, mamy do wyboru dwa typy urządzeń – klimatyzator przenośny oraz ten typu split.

Klimatyzator przenośny czy split?

Pozornie wydaje się, że klimatyzator przenośny jest wygodnym, optymalnym rozwiązaniem. Nie trzeba myśleć o specjalnej instalacji, poza tym urządzenie może łatwo zmieniać swoje miejsce. W praktyce jednak na tym kończą się jego zalety. Przede wszystkim mobilny klimatyzator jest głośny, nie zawsze wydajny, a do tego dochodzi problem odprowadzania ciepłego powietrza za pomocą specjalnej rury – tę należy wystawiać przez okno (a więc musi być przynajmniej uchylone w czasie upałów!).

Tych wad nie ma za to klimatyzor typu split,  który składa się z dwóch jednostek. Najbardziej hałaśliwe elementy, czyli sprężarka oraz odprowadzający ciepło wentylator, są montowane na zewnątrz budynku. W pomieszczeniu zaś umieszcza się tylko jednostkę wewnętrzną, która schładza powietrze. Obie części są ze sobą połączone rurami z czynnikiem chłodniczym. Długość instalacji uzależniona jest od wybranego modelu, mocy klimatyzatora, a także zastosowanej w nim sprężarki.

Oczywiście klimatyzator typu split jest bardziej kosztowny i wymaga odpowiedniego montażu (w tym przygotowania instalacji), niemniej na dłuższą metę sprawdza się znacznie lepiej, zapewniając właściwą wydajność i najlepszą jakość chłodzenia.

Warto też pamiętać, że taki klimatyzator przydaje się nie tylko podczas upałów. Można docenić jego walory także podczas chłodniejszych wiosennych czy jesiennych dni, kiedy jeszcze nie ma potrzeby (lub możliwości) uruchomienia centralnego ogrzewania. Wtedy klimatyzator zapewnia przyjemne ciepło.

Klimatyzator jako dekoracja wnętrza? Taką możliwość zapewniają urządzenia LG z serii Artcool, które wyróżniają się metalicznym i lustrzanym wykończeniem obudowy.

Klimatyzator przenośny czy split?

Decydując się na klimatyzator, należy pamiętać o takich kwestiach jak:

  • Dopasowanie liczby i mocy jednostek do kubatury oraz układu mieszkania. Średnio można przyjąć, że do schłodzenia każdego 1 m2 pomieszczenia potrzeba 100–110 W mocy chłodniczej.
  • Zwrócenie uwagi na poziom hałasu, szczególnie w sypialniach. Doskonale sprawdzają się specjalne tryby cichej (nocnej) pracy, takie jak Sleep mode w klimatyzatorach firmy LG.
  • Sprawdzenie poziomu zużycia energii i dostępności trybów oszczędzania. Nowoczesne klimatyzatory, takie jak te firmy LG, to urządzenia niezwykle oszczędne, zbudowane z myślą o minimalizacji zużycia energii.

Warto także poznać przydatne funkcje dodatkowe. W przypadku klimatyzatorów LG są to np. możliwość obsługi z aplikacji mobilnej ThinQ (możemy chociażby uruchomić urządzenie przed powrotem do domu, by schłodziło powietrze), sterowanie nawiewem w obu płaszczyznach czy opcja samoczynnego czyszczenia, która zwiększa trwałość i pomaga utrzymać urządzenie w idealnym stanie.

Klimatyzacja z oczyszczaniem powietrza

Większość klimatyzatorów LG jest wyposażona w jonizator, który sterylizuje przepływające przez niego powietrze, a także usuwa szkodliwe substancje i przykre zapachy. Istnieją też urządzenia łączące funkcję klimatyzatora i oczyszczacza.  Na przykład klimatyzatory z serii LG DualCool zostały wzbogacone o systemy filtrujące drobny kurz, zarazki i zanieczyszczenia powietrza, takie jak szczególnie szkodliwe dla zdrowia pyły PM 1.0. Z kolei technologia UVnano usuwa do 99,99 proc. bakterii (zgodnie z wynikami testu TÜV Rheinland) za pomocą światła UV LED, tak aby wentylator generujący powiew był czysty i świeży.

Sprawdź produkty

Stylowy klimatyzator ARTCOOL™ ze sprężarką DUAL Inverter

Stylowy klimatyzator ARTCOOL™ ze sprężarką DUAL Inverter

Sprawdź
Klimatyzator LG DUALCOOL z oczyszczaczem powietrza

Klimatyzator LG DUALCOOL z oczyszczaczem powietrza

Sprawdź

Ze środków własnych czy dofinansowanie? Jak obniżyć koszt inwestycji?

Budowa lub modernizacja domu to spore wydatki, jednak na wielu elementach można zaoszczędzić. Dotyczy to zarówno nowo powstających budynków, jak i starszych. Jednym z warunków jest jednak zdecydowanie się na nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła.

Autor: Wojciech grzesiak | 04.07.2023

Koszty energii stale rosną, a przy tym tradycyjne ich źródła stanowią spore obciążenie dla środowiska. Nic zatem dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania. Decydując się na pompy ciepła,  bazujące w znacznej mierze na odnawialnych źródłach energii, możemy liczyć na państwowe dofinansowania.

Pompa ciepła w nowym domu – program Moje Ciepło

Moje Ciepło to nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ruszył w kwietniu 2022 r. O dofinansowanie mogą się starać właściciele domów jednorodzinnych, które powstały po

1 stycznia 2021 r. W programie nie ma kryteriów dochodowych, jednak domy muszą spełniać podwyższone standardy energetyczne.

Co to oznacza w praktyce? Otóż dla wniosków składanych w 2022 r. roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) musi wynosić nie więcej niż 63 kWh na mkw. powierzchni w ciągu roku. W kolejnych latach wymagania są większe – maksymalnie 55 kWh.

A na co przysługuje dotacja? Współfinansowanie inwestycji polega na zakupie i montażu nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych domach jednorodzinnych. W przypadku pomp ciepła powietrznych jest to do 7 tys. zł, a gruntowych – do 21 tys. zł.

Warto pamiętać, że w Polsce największą popularnością cieszą się pompy ciepła powietrzne, które znajdują się w ofercie m.in. firmy LG. W ich przypadku urządzenia korzystają w 75 proc. z energii odnawialnej, a tylko w 25 proc. z tradycyjnej elektrycznej. Co ważne, takie pompy ciepła nie emitują żadnych zanieczyszczeń do powietrza. Są też objęte aż 5-letnią gwarancją. Świetnie sprawdzają się zarówno do ogrzewania domu, jak i dostarczania ciepłej wody użytkowej.

Termomodernizacja, czyli program Czyste Powietrze

A może remont i większa modernizacja starszego budynku? Także tutaj warto zainteresować się pompami ciepła, które z powodzeniem zastępują tradycyjne urządzenia grzewcze na paliwa stałe. Co ważne, również w tym przypadku można liczyć na wsparcie państwowe, i to w wyższej kwocie niż dla nowych domów. Chodzi o popularny program Czyste Powietrze – jedno z flagowych przedsięwzięć Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Potencjalni beneficjenci programu podzieleni są na trzy grupy:

  • podstawowy poziom dofinansowania: dochód roczny nieprzekraczający 100 tys. zł;
  • podwyższony poziom dofinansowania: miesięczny dochód netto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nieprzekraczający 1564 zł lub 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
  • najwyższy poziom dofinansowania: maksymalnie 1260 zł netto dla osób samotnych i do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.o minimalizacji zużycia energii.

Kwoty dotacji? Dla pomp ciepła powietrze-woda może to być maksymalnie 13 500 zł w pierwszym przypadku oraz do 18 000 zł w drugim. W trzecim zaś dotacja wynosi do 27 000 zł.

Regionalne programy wsparcia

Oprócz programów ogólnopolskich istnieją też dotacje regionalne. Warto zasięgać informacji przede wszystkim w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, urzędach marszałkowskich, urzędach miast i gmin czy w Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz oczywiście w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Często możliwości dofinansowania zakładają także regionalne uchwały antysmogowe.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła Therma V Split R410a

Pompa ciepła Therma V Split R410a

Sprawdź
Pompa ciepła Therma V R32 Silent Monobloc

Pompa ciepła Therma V R32 Silent Monobloc

Sprawdź

Ile możemy zyskać na instalacji pompy ciepła i jak dodatkowo zwiększyć korzyści finansowe?

Popularność pomp ciepła w Polsce stale rośnie, ponieważ coraz bardziej przekonujemy się do zalet takich rozwiązań. Mowa tu chociażby o domowych oszczędnościach za ogrzewanie oraz znacznie mniejszym obciążeniu dla środowiska. Co jednak zyskujemy w praktyce, a także jak jeszcze powiększyć korzyści?

Autor: Wojciech grzesiak | 04.07.2023

Pompa ciepła nie potrzebuje paliw kopalnych, a do ogrzewania domu wykorzystuje energię elektryczną, ale w głównej mierze również tą pozyskiwaną z powietrza zewnętrznego. Największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda,  które są tańsze i łatwiejsze w montażu niż np. pompy gruntowe czy wodne.

Instalacja fotowoltaiczna zapewnia prąd potrzebny do działania pompy cieplnej. Dzięki temu ogrzewanie domu może w pełni pochodzić z zielonych źródeł energii.

Ponadto, eksploatacja pompy ciepła jest tańsza niż kotłów na gaz bądź olej. Jakie jeszcze są inne korzyści? Przede wszystkim brak emisji spalin, większe bezpieczeństwo czy sterowanie automatyczne. Wreszcie – znacznie niższe koszty ogrzewania.

Pompa ciepła i oszczędności

Koszty inwestycyjne pompy ciepła bywają wyższe niż tradycyjnych systemów grzewczych, ale wcale tak nie musi być. Przykład? Warto odnieść się do instalacji z kotłami grzewczymi. Tu potrzeba najczęściej oddzielnego, odpowiednio wyposażonego pomieszczenia, które podnosi koszt budowy domu (np. wybudowanie kominów). Spore wydatki ponoszą także osoby, które instalują przyłącze gazowe. W innych przypadkach należy przewidzieć np. miejsce na składowanie paliw (chociażby węgla czy drewna), co również sprawia, że budowa domu staje się bardziej wymagająca. Wszystko to przestaje być zaś potrzebne, gdy decydujemy się na pompę ciepła.

Najbardziej kompaktowe są urządzenia typu monoblok,  które składają się tylko z jednostki zewnętrznej. Jeśli jednak decydujemy się na model split,  element wewnętrzny możemy śmiało włączyć w aranżację wnętrza bez potrzeby budowania oddzielnego pomieszczenia. Co więcej, taki sprzęt wyróżnia się często atrakcyjnym wzornictwem,  czego przykładem są pompy ciepła LG.

Największy atut pomp ciepła stanowią jednak niższe rachunki za ogrzewanie, i to ze znacznym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Przykładowo, w przypadku urządzeń firmy LG jedynie 25 proc. energii to zasilanie elektryczne, reszta zaś, czyli aż 75 proc., pozyskiwana jest z zewnątrz.

Pompy ciepła nie emitują żadnych spalin, a więc nie zanieczyszczają powietrza

Na pompę ciepła nie potrzeba też oddzielnego pomieszczenia gospodarczego

Pompa ciepła może zarówno ogrzewać dom, jak i dostarczać ciepłą wodę użytkową

LG na swoje pompy ciepła udziela 5 lat gwarancji

Przyjmuje się też, że koszt zakupu i instalacji pompy ciepła zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. Współcześnie może to się dziać nawet szybciej z uwagi na rosnące ceny gazu, węgla i innych tradycyjnych źródeł energii. Nie dziwi zatem rosnąca popularność pomp ciepła, a niektórzy wręcz mówią o rewolucji w systemach grzewczych, która dzieje się na naszych oczach.

Wydajność pod kontrolą

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał pompy ciepła  (a przez to jeszcze więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu), należy unikać tych czterech błędów:

  • niewłaściwe wyliczenie zapotrzebowania budynku OZC;
  • niedowymiarowanie pompy ciepła (moc niebędąca w stanie pokryć zapotrzebowania budynku na ciepło);
  • przewymiarowanie pompy ciepła (niestabilna praca i ryzyko awarii);
  • źle dobrane górne źródło ciepła (czyli instalacja grzewcza w domu).

Jeśli chodzi o wspomniane górne źródło ciepła, z pompami ciepła szczególnie dobrze współpracuje ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła plus ogrzewanie podłogowe

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy mieć pompę ciepła? Chodzi tu o mniejsze różnice temperatury między dolnym źródłem ciepła (powietrze z otoczenia) a górnym (instalacja grzewcza), które przekładają się na niższe koszty eksploatacyjne pompy. Warto zaś pamiętać, że ogrzewanie podłogowe – dzięki dużej powierzchni grzewczej – wymaga właśnie niższej temperatury (na poziomie 30–35 st. C) niż tradycyjne grzejniki. Szacuje się, że w instalacji z ogrzewaniem podłogowym pompa ciepła osiąga o 30 proc. większą wydajność.

Z fotowoltaiką

A może ogrzewanie w pełni „za darmo", czyli bez potrzebnych 25 proc. prądu? To możliwe, jeśli w domu w duecie z pompą ciepła zastosujemy fotowoltaikę. Dzięki temu w 100-procentach możemy ogrzewać dom z odnawialnych źródeł energii.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła Therma V Monobloc R32

Pompa ciepła Therma V Monobloc R32

Sprawdź
Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Pompa ciepła Therma V Split R32 IWT

Sprawdź

Dopłata do pomp ciepła z nowego programu Mój Prąd 5.0

Aż 100 mln zł przeznaczono na realizację programu Mój Prąd 5.0, którego poprzednie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jednym z kluczowych elementów obecnej jest możliwość uzyskania dofinansowania zakupu i instalacji pomp ciepła, które stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Na czoło wysuwają się pompy ciepła firmy LG, która od lat jest wiodącym producentem tych urządzeń.

Autor: Krzysztof Mirończuk | 04.07.2023

Mój Prąd to program, który kojarzy się przede wszystkim z dofinansowaniem do instalacji fotowoltaicznej. Jest on nawet tak opisany na oficjalnej stronie internetowej. Nie oznacza to jednak, że tylko takie urządzenia podlegają dopłacie. Osoby, które mają już instalację fotowoltaiczną, mogą dokupić tzw. urządzenia dodatkowe, wśród których są m.in. pompy ciepła. Dofinansowanie na pompy jest też możliwe przy jednoczesnym zakupie nowej instalacji fotowoltaicznej.

Całkowite dofinansowanie do pompy ciepła może wynieść 58 tys. zł

Jak dużo można zaoszczędzić? Jeśli zdecydujemy się na inwestycję we wszystkie elementy objęte programem – mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii, system EMS/HEMS (czyli system zarządzania domową energią), kolektory słoneczne i pompę ciepła – możliwe jest uzyskanie dofinansowania nawet do kwoty 58 tys. zł.

Jeśli skupimy się wyłącznie na pompach ciepła, dofinansowanie może pokryć do 50 proc. kwalifikowanych kosztów i jest zależne od typu oraz klasy energetycznej wybranego urządzenia.

Jakie pompy podlegają dopłacie?

Decyzja o zakupie pompy ciepła to długoterminowe zobowiązanie, dlatego istotne jest, aby wybrać produkt od renomowanego i godnego zaufania producenta. Jednym z takich dostawców jest firma LG, która ma w swojej ofercie pompy ciepła typu split, hydrosplit i monoblok, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także wysoce efektywne energetycznie. Większość z nich korzysta z ekologicznego czynnika chłodniczego R32.

Pompy ciepła LG to produkty, które spełniają kryteria programu Mój Prąd 5.0. Większość z nich ma podwyższoną klasę energetyczną A++ dla temperatury zasilania 55 C, co oznacza, że wysokość dopłat może wynieść nawet do 19 400 zł. W przypadku modelu LG split wysokotemperaturowego dofinansowanie może wynieść do 12 600 zł.

Pompa ciepła – uwaga na wydajność

Przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na jej wydajność w różnych temperaturach zewnętrznych. Większość pomp ciepła LG jest w stanie pracować w zakresie temperatur od -25°C do 35°C, co gwarantuje wysoką efektywność i niezawodność niezależnie od warunków atmosferycznych. Pompy ciepła LG typu split utrzymują 100 proc. swojej nominalnej mocy przy temperaturze zewnętrznej -7°C, a w przypadku pomp LG typu monoblok jest to aż -15°C.

  • W pompie ciepła   LG Therma V Split jednostki wewnętrzna oraz zewnętrzna są odseparowane i połączone czynnikiem chłodniczym. Wszystkie przewody wodne związane znajdują się wewnątrz, dzięki czemu ryzyko zamarznięcia wody jest zminimalizowane.

  • Pompa ciepła LG Therma V R32 IWT z wbudowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową łączy w sobie jednostkę wewnętrzną i zbiornik na wodę. Zajmuje mało miejsca i może zostać zamontowana np. w zabudowie kuchennej.

  • Pompa ciepła LG Therma V R32 Hydrosplit rozdziela jednostki wewnętrzną i zewnętrzną, łącząc je tylko rurami wodnymi. Wymiennik ciepła znajduje się w jednostce zewnętrznej, co zmniejsza ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w pomieszczeniu.

  • Pompa ciepła LG Therma V Monobloc S charakteryzuje się niskim poziomem hałasu oraz najlepszą wydajnością w serii Therma V. Połączenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w jedno urządzenie umożliwia podłączenie z instalacją wewnętrzną jedynie rurami wodnymi, eliminując potrzebę instalacji rur chłodniczych.

Co więcej, pompy ciepła LG są wyposażone w grzałki elektryczne – wbudowane lub dostępne jako opcja, co pozwala na ich eksploatację nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.

To, co pozytywnie wyróżnia produkty LG, to aż 5-letnia gwarancja na pompy ciepła. Dodatkowo firma dysponuje własnym serwisem fabrycznym i współpracuje z rozbudowaną siecią autoryzowanych partnerów serwisowych. O wsparcie po zakupie nie trzeba się więc martwić.

Aby ułatwić obsługę pomp ciepła, LG stworzyło aplikację LG ThinQ. Jest darmowa i działa na smartfonach i tabletach. Umożliwia zdalne monitorowanie i sterowanie urządzeniem z dowolnego miejsca.

Nie tylko Mój Prąd

Możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu pomp ciepła nie ogranicza się tylko do programu Mój Prąd 5.0. Istnieją również inne programy rządowe, takie jak Czyste Powietrze, Stop Smog czy Ciepłe Mieszkanie, które oferują wsparcie finansowe. Wydatki na ten cel podlegają także uldze modernizacyjnej, czyli możliwości odpisania kosztów zakupu od podstawy opodatkowania przy rozliczaniu PIT.

Dodatkowo na poziomie lokalnym – wojewódzkim, gminnym czy miejskim – dostępne są dotacje na wymianę przestarzałych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne rozwiązania. Wysokość takich dopłat jest ustalana indywidualnie przez lokalne władze, dlatego warto regularnie śledzić informacje w urzędach odpowiednich dla miejsca zamieszkania.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła LG Therma R32

Pompa ciepła LG Therma V Split R32

Sprawdź
Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Sprawdź

Pompa ciepła? Tak, ale jaka?

Pompy ciepła pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Ich popularność systematycznie rośnie, coraz więcej osób szuka więc odpowiednich dla siebie rozwiązań. Jak znaleźć urządzenie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb i będzie służyło przez wiele lat?

Autor: Krzysztof Mirończuk | 26.07.2023

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne wśród posiadaczy nieruchomości. W 2022 r. rynek tych urządzeń w Polsce wzrósł o 120 proc., niemal co trzecie urządzenie do ogrzewania było właśnie pompą ciepła.

Trudno się temu dziwić. Dzięki swojej efektywności energetycznej i ekologiczności pompy ciepła stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną mogą być praktycznie darmowym źródłem ciepła, ale nawet bez niej zużywają tak niewielką ilość energii elektrycznej, że korzystanie z nich jest znacznie bardziej opłacalne niż np. z gazu czy paliw stałych.

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne wśród posiadaczy nieruchomości. W 2022 r. rynek tych urządzeń w Polsce wzrósł o 120 proc.

Kluczowe jest jednak, aby odpowiednio dobrać pompę do indywidualnych potrzeb i specyfiki budynku. I tutaj warto choć trochę orientować się w możliwościach, jakie są dostępne na rynku, by dokonać świadomego i właściwego wyboru.

Co jest dostępne?

Istnieje wiele typów pomp ciepła, które różnią się między sobą źródłem pochodzenia ciepła i sposobem instalacji. Najbardziej popularne są pompy powietrzne, chętnie wybierane ze względu na niższe koszty i prostotę montażu. Pompy gruntowe, choć wymagają bardziej skomplikowanej instalacji, oferują wyższą efektywność, zwłaszcza w chłodniejszych klimatach. Pompy wodne również wymagają sporych nakładów. Istnieją jeszcze rozwiązania hybrydowe, które łączą różne systemy ogrzewania, oferując największą elastyczność.

Jak wspomnieliśmy, największą popularnością cieszą się w Polsce pompy powietrzne, wśród których też można wyróżnić dwa rodzaje – pompy powietrze-powietrze, które podgrzewają lub chłodzą powietrze w domu (wykorzystując systemy rozprowadzenia powietrza) lub pompy powietrze-woda (podgrzewające wodę w obiegu).

Ten ostatni rodzaj pomp również występuje w kilku odmianach. Najłatwiej będzie to wytłumaczyć, opierając się na ofercie firmy LG, w której portfolio znajdziemy trzy główne typy:

  • Pompa ciepła typu split – składa się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przewodami zawierającymi czynnik chłodniczy. Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z otaczającego powietrza, a czynnik chłodniczy o podwyższonej temperaturze przekazuje ciepło do jednostki wewnętrznej, podgrzewając wodę.
  • Pompa ciepła typu monoblok – to jeden moduł, który jest montowany na zewnątrz budynku. Wewnątrz znajduje się jedynie sterownik oraz zbiornik na ciepłą wodę użytkową i bufor.
  • Pompa ciepła typu hydrosplit – ten typ pompy, podobnie jak pompa typu split, dzieli się na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Wymiennik ciepła jest umieszczony w jednostce zewnętrznej i jest ona połączona z jednostką wewnętrzną rurami wodnymi.

Pompy ciepła można zainstalować zarówno w nowych budynkach, jak i przy modernizacji już istniejących. Nie jest przy tym wymagane wyodrębnienie specjalnego pomieszczenia dla urządzeń, np. urządzenia typu monoblok montuje się na zewnątrz, a w środku budynku wystarczy wydzielić miejsce na zbiornik ciepłej wody.

  • Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło, które różni się w zależności m.in. od powierzchni budynku, izolacji, jakości okien i drzwi.

  • Poszukując odpowiedniego urządzenia, trzeba także zwrócić uwagę na tabelę jego wydajności, która jest zależna od temperatury otoczenia.

  • Musimy również dobrać odpowiednią moc pompy ciepła - to kluczowy parametr, który wpływa na jej efektywność i komfort użytkowania.

  • I jeszcze jedno kryterium wyboru – producent pompy ciepła. Na rynku jest ich bardzo wielu, a skoro urządzenie musi pracować 20–30 lat, to nasz wybór może sprowadzać się do najbardziej sprawdzonych marek.

Wybór pompy – od czego zależy?

Przede wszystkim należy uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło, które różni się w zależności m.in. od powierzchni budynku, izolacji, jakości okien i drzwi, a także strefy klimatycznej, w której się znajdujemy. Ponadto ważne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb użytkowników, wpływających np. na potencjalne zużycie ciepłej wody. Na tym etapie warto wykonać audyt energetyczny, żeby sprawdzić całościowe zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Poszukując odpowiedniego urządzenia, trzeba zwrócić uwagę na tabelę wydajności, która jest zależna od temperatury otoczenia. Pompy ciepła LG działają w temperaturach od -25°C do 35°C, co oznacza, że w każdych warunkach atmosferycznych zachowują wysoką efektywność i niezawodność. Jednak zależnie od rodzaju pompy inaczej rozkłada się wydajność w niższych temperaturach. Na przykład pompy typu split utrzymują 100 proc. swojej nominalnej mocy (nie tracą swoich właściwości grzewczych) do temperatury zewnętrznej -7°C. Natomiast w przypadku pomp typu monoblok ta temperatura wynosi -15°C.

Nie oznacza to jednak, że jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej tych wartości, pompa przestanie działać. Będzie ona jednak wytwarzać mniej ciepła. Z tego powodu pompy ciepła LG są wyposażone w grzałki elektryczne – wbudowane lub dostępne jako opcja.

Pompa ciepła LG Therma V jest w stanie wytworzyć do 4 razy więcej energii, niż potrzebuje do pracy.

Na podstawie tych wszystkich danych, dotyczących nieruchomości oraz właściwości sprzętu, można dobrać odpowiednią moc pompy. To kluczowy parametr, który wpływa na jej efektywność i komfort użytkowania. Obliczenie mocy pompy ciepła nie jest proste, istnieją specjalne formuły, które to ułatwiają. Własne obliczenia najlepiej jednak skonsultować ze specjalistą. Dobór odpowiedniej pompy to zadanie, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Ekspert pomoże nie tylko w obliczeniach, ale również doradzi, który model będzie najbardziej odpowiedni do specyfiki budynku i potrzeb użytkowników. Profesjonalne doradztwo może przyczynić się do optymalizacji kosztów eksploatacji i zwiększenia komfortu użytkowania.

Sprawdzony producent, sprzęt na lata

Jest jeszcze jedno istotne kryterium – producent pompy. Mimo że na rynku jest ich bardzo wielu, wybór może sprowadzać się tak naprawdę do tych najbardziej sprawdzonych.

Urządzenia mają pracować 20–30 lat, więc zakup sprzętu produkowanego przez mało znaną firmę może łączyć się z ryzykiem. Istotna jest tu również dostępność serwisu oraz przedsiębiorstw specjalizujących się w instalacji urządzeń określonej marki.

Szeroką gamę pomp ciepła ma w swojej ofercie firma LG. Wśród nich znajdują się pompy typu split, hydrosplit oraz monoblok. Większość z nich działa na bazie ekologicznego czynnika chłodniczego R32, mającego znaczny wpływ na ekologiczność urządzenia.

LG ma w swojej ofercie serię pomp ciepła LG Therma V. Wykorzystują one do swojego działania 25 proc. energii elektrycznej i 75 proc. powietrza zewnętrznego, co oznacza, że są w stanie wytworzyć do 4 razy więcej energii, niż potrzebują do pracy. Dzięki temu efektywnie ogrzewają dom i zapewniają ciepłą wodę przez cały rok. Podobnie jak innymi urządzeniami LG, można nią sterować za pomocą aplikacji, co sprawia, że ich użytkowanie jest jeszcze bardziej wygodne.

Pompy LG mają 5-letnią gwarancję, firma prowadzi fabryczny serwis i współpracuje z wieloma autoryzowanymi partnerami serwisowymi, więc w razie potrzeby nie będzie problemów z konserwacją czy naprawą. Prawie wszystkie pompy ciepła LG spełniają wymogi programów dotacji rządowych, takich jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd 5.0. Dzięki temu inwestycja w pompę ciepła staje się jeszcze bardziej opłacalna.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła LG Therma R32

Pompa ciepła LG Therma V Split R32

Sprawdź
Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Sprawdź

Zanim kupisz. Poradnik dla przyszłego właściciela pompy ciepła

Zanim zdecydujesz się na zakup i instalację pompy ciepła, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii, które są istotne dla właściwego działania urządzenia i jego odpowiedniego doboru. A czasem nawet decydują o tym, czy w ogóle instalacja pompy w danych warunkach jest możliwa.

Autor: Krzysztof Mirończuk | 02.10.2023

Co wybrać?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła to zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Pompy marki LG działają efektywnie w zakresie temperatur od -25°C do 35°C, co gwarantuje ich niezawodność w różnych warunkach pogodowych. Jednak, w zależności od modelu, ich wydajność w ekstremalnie niskich temperaturach może się różnić. Pompy typu split zachowują pełną moc aż do -7°C, podczas gdy dla pomp typu monoblok granica ta wynosi -15°C.

Pompy ciepła można zainstalować zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i podczas modernizacji istniejących budynków. Nie ma przy tym konieczności wydzielania specjalnego miejsca dla tych urządzeń.

Kiedy temperatura spada poniżej tych wartości, pompy LG nadal działają, choć z niższą wydajnością. Aby zapewnić stałe dostarczanie ciepła, są one wyposażone w dodatkowe grzałki elektryczne.

Kluczowym aspektem w całym procesie jest zrozumienie indywidualnych potrzeb związanych z ogrzewaniem. Te mogą się różnić w zależności od takich czynników jak rozmiar budynku, jakość izolacji czy standard okien i drzwi. Ważne jest także uwzględnienie indywidualnych wymagań mieszkańców, takich jak zużycie ciepłej wody. Dlatego warto przeprowadzić audyt energetyczny, który pomoże dokładnie określić zapotrzebowanie na ciepło.

Znając wszystkie te informacje oraz specyfikę nieruchomości, można dokładnie określić, jaką moc powinna mieć pompa. Pozostaje wybór producenta. Tych jest sporo, wśród wielu marek warto wybrać taką, która ma renomę i działa na rynku od lat. To pozwala ocenić, jak zachowują się starsze urządzenia, jaką mają awaryjność i jak działa serwis i jakie pompy są warte szczególnej uwagi. W przypadku firmy LG prym wiodą pompy ciepła Therma V. Są one w stanie wytworzyć do 4 razy więcej energii niż wykorzystują do pracy, zużywają do swojego działania aż 75% energii z powietrza zewnętrznego i 25% energii elektrycznej (przy współczynniku COP wynoszącym 4).

Należy pamiętać, że sezonowy współczynnik wydajności SCOP dla klimatu umiarkowanego i temperatury zasilania 35°C jest wyższy niż 4, więc relacja ta będzie jeszcze korzystniejsza. Estetyczne, wygodne, sterowane aplikacją, z 5-letnią gwarancją i siecią serwisową w całym kraju. Wydają się naprawdę dobrym wyborem.

Wiemy więc, jakiej pompy potrzebujemy. Co dalej?

Gdzie zainstalować?

To bardzo istotna kwestia. W pewnej mierze jest determinowana samą konstrukcją i układem pomieszczeń w domu oraz typem pompy.

W ofercie firmy LG można znaleźć trzy główne typy pomp ciepła:

  • Pompa ciepła typu split – jest to system składający się z dwóch części: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych przewodami z czynnikiem chłodniczym. Parownik pobiera ciepło z powietrza, a następnie czynnik chłodniczy o podwyższonej temperaturze przekazuje to ciepło do skraplacza, który podgrzewa wodę.
  • Pompa ciepła typu monoblok – to kompaktowy moduł montowany na zewnątrz budynku. W środku budynku znajduje się jedynie sterownik oraz zbiornik na ciepłą wodę użytkową i bufor.
  • Pompa ciepła typu hydrosplit – w tym przypadku system jest podzielony na część wewnętrzną i zewnętrzną, które są połączone rurami z wodą. Wymiennik ciepła umieszczony jest w jednostce zewnętrznej.

Pompy ciepła to urządzenia, które można zainstalować zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i podczas modernizacji istniejących budynków. Nie ma przy tym konieczności wydzielania specjalnego miejsca dla tych urządzeń. Na przykład pompy typu monoblok są montowane na zewnątrz budynku, a wewnątrz wystarczy przewidzieć miejsce na zbiornik z ciepłą wodą.

Ten ostatni rodzaj pomp występuje również w kilku wariantach, które różnią się między sobą konstrukcją i zastosowaniem.

Pompy ciepła typu powietrze-woda, najpopularniejsze w naszym kraju, odbierają ciepło z powietrza zewnętrznego wykorzystując je następnie do podgrzania wody wewnątrz naszej instalacji. Ważne jest, aby unikać gęstwiny roślin w pobliżu jednostki zewnętrznej czy bardzo ciasnych przestrzeni, które będą ograniczały przepływ powietrza przez urządzenie.

Trzeba też pamiętać, że pompa może generować pewien poziom hałasu, zatem należy zachować odpowiednią odległość, np. od granicy z sąsiadem, ale też nie instalować jej choćby pod oknem własnej sypialni.

Wreszcie – trzeci element, który warto wziąć pod uwagę, to dostępność urządzenia dla serwisanta. Okresowe przeglądy trzeba przeprowadzać systematycznie, może się też zdarzyć konieczność naprawy sprzętu.

Miejsce instalacji ma więc także znaczenie pod tym względem – technik musi mieć miejsce, by działać. Tu ważna uwaga – pompa ciepła będzie u nas pracować przez wiele lat. W tym czasie ogród może się rozrosnąć, a małe drzewko, które rośnie w pobliżu urządzenia – stać się istotną przeszkodą w dostępie do pompy. Planujmy więc nie tylko "na dziś", ale też "na jutro".

Nie rób tego sam!

Dobór i instalacja pompy ciepła to dość skomplikowany technicznie proces. Należy mieć odpowiednią wiedzę i sprzęt, żeby właściwie ocenić zapotrzebowanie na ciepło, warunki instalacji i inne czynniki, które wpływają na efektywność i niezawodność działania tego urządzenia.

Z tego powodu, chociaż warto mieć jak największą wiedzę, najlepiej jest zdać się na specjalistów.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła LG Therma R32

Pompa ciepła LG Therma V Split R32

Sprawdź
Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Sprawdź

Mały dom z pompą ciepła. Co kupić i jaką dotację można uzyskać?

Już nie duże, przestronne domy wielopokoleniowe, a raczej niewielkie, ale wygodne i oszczędne budynki o powierzchni ok. 100 m2. To trend, który jest coraz bardziej widoczny na polskich budowach, podobnie jak to, że pierwszym wyborem, jeśli chodzi o system ogrzewania, stają się pompy ciepła, często połączone z fotowoltaiką. Jak wybrać pompę ciepła do małego domu i z jakiego dofinansowania można skorzystać?

Autor: Krzysztof Mirończuk | 06.12.2023

Przez wiele lat dominującym trendem w Polsce była budowa dużych domów jednorodzinnych. Wielu Polaków marzyło o przestronnych wnętrzach, które mogłyby pomieścić całą rodzinę, a często także kilka pokoleń pod jednym dachem.

Pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla niewielkiego domu.

Jednak z biegiem czasu, wraz ze zmieniającymi się realiami ekonomicznymi, zaczęliśmy dostrzegać potrzebę optymalizacji przestrzeni mieszkalnej. Ta potrzeba wynika w dużej mierze z faktu, że koszty budowy w niektórych województwach wzrosły nawet o 40 proc. w ciągu ostatnich lat. Wyższe ceny materiałów budowlanych, kosztów robocizny i cen działek budowlanych sprawiły, że wiele osób decyduje się na budowę mniejszych domów. Do tego dochodzą koszty energii, które na co dzień coraz bardziej obciążają nasze portfele.

Inna przyczyna to zmiana stylu życia. Wielopokoleniowe rodziny mieszkające pod jednym dachem są dziś rzadkością. Dlatego też nie ma potrzeby budowania dużych domów, które później są trudne w utrzymaniu i generują wysokie koszty.

Z badań oferteo.pl wynika, że w 2022 r. najczęściej budowano domy o powierzchni od 101 do 150 m2, ale inne źródła mówią, że nawet mniejsze – ok. 90 m2.

Niewielkie domy to też inne niż dawniej podejście do zastosowanych w nich systemów ogrzewania. Zazwyczaj nowe budynki mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne, nowoczesne materiały pozwalają na skuteczne zabezpieczenie przed utratą ciepła.

Idealnym rozwiązaniem są więc tutaj pompy ciepła, których rynek w 2022 r. wzrósł o 120 proc. i niemal co trzecie sprzedawane źródło ciepła było właśnie pompą ciepła. To coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, oferująca mieszkańcom komfort cieplny przy niższych kosztach eksploatacji.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenie, które pozwala na wykorzystanie energii zawartej w otoczeniu do ogrzewania wnętrz oraz podgrzewania wody użytkowej. Działa na zasadzie przekształcania niskotemperaturowego ciepła z otoczenia w ciepło o wyższej temperaturze, które może być wykorzystane do ogrzewania.

Dzięki temu procesowi pompa ciepła jest w stanie efektywnie ogrzewać budynek, nawet gdy temperatura na zewnątrz jest stosunkowo niska. Co ważne, pompy ciepła są bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne systemy ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki za energię oraz mniejszy wpływ na środowisko. Jednym z kluczowych atutów tej technologii jest jej ekologiczny charakter. W porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania pompy ciepła pozwalają na znaczące ograniczenie emisji CO2, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska.

Przykładem rozwiązania idealnego dla mniejszych powierzchni jest pompa LG THERMA V Split R32, zaprojektowana z myślą o nowoczesnych, dobrze ocieplonych, niewielkich domach. Dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego R32 urządzenie to zapewnia większą skuteczność grzania oraz wyższą sprawność. Co więcej, THERMA V R32 Split może pracować w ekstremalnie niskich temperaturach, sięgających nawet -25oC, jednocześnie podgrzewając wodę użytkową do temperatury 65oC.

Urządzenie to nie tylko gwarantuje niezawodność i efektywność, ale także dba o środowisko – czynnik chłodniczy R32 ma o 70 proc. niższy potencjał ocieplenia globalnego niż tradycyjne czynniki. Dziś pompy ciepła to często element większej instalacji, zawierającej również fotowoltaikę. Pompy ciepła LG doskonale współpracują z systemami PV, co pozwala zredukować koszty ogrzewania do minimum.

  • Pompa ciepła pobiera niskotemperaturowe ciepło z otoczenia – powietrza, wody gruntowej lub gruntu. Wykorzystuje czynnik chłodniczy, który krąży w układzie zamkniętym.

  • Czynnik chłodniczy, który pochłonął ciepło z otoczenia, jest sprężany przez sprężarkę. W wyniku kompresji jego temperatura znacząco wzrasta.

  • Gorący, sprężony czynnik chłodniczy przepływa przez wymiennik ciepła wewnątrz budynku. Ciepło z czynnika jest przekazywane do systemu ogrzewania budynku.

  • Po oddaniu ciepła czynnik chłodniczy jest rozprężany i wraca do stanu początkowego, gotowy do ponownego pochłaniania ciepła z otoczenia.

Sprawdzony producent to podstawa

Wybór pomp ciepła na rynku jest bardzo szeroki. Warto tu pamiętać, że system ogrzewania to inwestycja na lata, mająca bezpośredni wpływ na komfort życia w domu oraz na rachunki za energię. I chociaż niektórzy producenci kuszą niską ceną, to postawienie na markę sprawdzoną, istniejącą na rynku od wielu lat w końcowym rozrachunku jest lepszą decyzją.

Taką firmą jest LG. Jej produkty są popularne na całym świecie, a renoma marki budowana jest od dziesięcioleci. Jej produkty są wynikiem zaawansowanych badań i innowacji. Pompy ciepła LG są wytrzymałe, efektywn i zaprojektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Producent daje 5 lat gwarancji, fabryczny serwis oraz współpracę z Autoryzowanymi Partnerami Serwisowymi dostępnymi w całej Polsce. Dzięki temu, w przypadku jakichkolwiek problemów, klienci mogą liczyć na szybką i fachową pomoc.

LG to firma, która przez lata zdobyła zaufanie klientów na całym świecie. Jej pompy ciepła to inwestycja, która przyniesie realne korzyści zarówno pod względem komfortu cieplnego, jak i oszczędności w rachunkach za energię.

Ogrzewanie klimatyzatorem – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie

W kontekście ogrzewania warto jeszcze wspomnieć o… klimatyzatorach. Niewiele osób pamięta o tym, że nowoczesne i wydajne klimatyzatory, składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, to w istocie pompy ciepła! Dlatego możliwe jest wykorzystanie klimatyzatora nie tylko do chłodzenia, ale również do ogrzewania pomieszczeń.

Tak właśnie jest w przypadku klimatyzatora typu split marki LG. Można przełączyć go z trybu chłodzenia na ogrzewanie za pomocą pilota lub aplikacji LG ThinQ. W tym trybie urządzenie zacznie emitować ciepłe powietrze do wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu, nawet w chłodniejsze dni, możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu, nie korzystając z tradycyjnych metod ogrzewania. To szczególnie wygodne rozwiązanie na czas przejściowy, kiedy jeszcze nie mamy mrozów i chcemy podnieść temperaturę w domu zaledwie o stopień czy dwa, by osiągnąć komfort termiczny.

Zatem, zamiast korzystać w tym czasie np. z grzejników elektrycznych, można postawić na klimatyzator, który jest też znacznie efektywniejszy energetycznie. Klimatyzatory LG zużywają mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Kup pompę ciepła z dofinansowaniem

Wróćmy do pomp ciepła. Swoją popularność zawdzięczają one też temu, że dzięki dotacjom można je zainstalować znacznie taniej, niż wynosi ich nominalna cena. W 2023 r. dostępne są trzy główne programy, które oferują wsparcie finansowe dla osób chcących zainstalować takie nowoczesne źródło ciepła.

Z programu "Mój Prąd 5.0" można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 58 tys. zł, które przeznaczone może być na zakup różnych urządzeń fotowoltaiki czy systemu zarządzania energią. Co ważne, piąta edycja tego programu wprowadziła dopłaty do pomp ciepła, czego nie było w poprzednich latach. W zależności od rodzaju pompy ciepła dofinansowanie może wynieść od 4400 zł do nawet 28 500 zł. Nabór wniosków trwa do 22.12.2023 r.

Program "Moje Ciepło" oferuje dofinansowanie w wysokości nawet 21 000 zł na zakup i montaż pompy ciepła. Warto podkreślić, że w ramach tego programu nie można posiadać źródła ciepła na paliwo stałe. Maksymalne dofinansowanie wynosi 30 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny nawet 45 proc. Nabór wniosków trwa do 31.12.2026 r.

Program "Czyste Powietrze" oferuje dofinansowanie w zależności od dochodów wnioskodawcy, przy czym maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 135 000 zł. Program ten obejmuje nie tylko pompę ciepła, ale również panele fotowoltaiczne oraz kompleksową termomodernizację budynku.

Co istotne, dofinansowania można łączyć, jeśli dotyczą one różnych elementów instalacji. Można zatem zainstalować fotowoltaikę ze wsparciem z programu "Mój Prąd", a pompę ciepła z programem "Moje Ciepło".

Dzięki tym programom budowa niewielkiego domu z nowoczesnym, ekologicznym i oszczędnym systemem ogrzewania staje się tańsza. Wybór pompy ciepła do takiego budynku to też pierwsze, co dziś rozważają inwestorzy – staje się ona branżowym standardem, wypierając nie tylko urządzenia zasilane paliwem stałym, ale też kotły gazowe. Tu warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści wynikającej z instalacji pompy ciepła – nie ma potrzeby budowania kolejnych przyłączy, można też z niej korzystać w bardziej odległych od gazociągów lokalizacjach. Pompa ciepła, w szczególności połączona z fotowoltaiką, to zatem elastyczność i wymierne oszczędności.

Sprawdź produkty

Pompa ciepła LG Therma R32

Pompa ciepła LG Therma V Split R32 4/6 kW

Sprawdź
Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Pompa ciepła LG Therma V R32 Monobloc S

Sprawdź